Governors

 

Composition of the Governing Body:

St Bernadette is a Voluntary Aided School. The Governing Body has general responsibility for the conduct of the school with a view to promoting high standards of educational achievement. Full details of the Governors and the composition of the Governing Body are attached below:

Governors Listing

Mrs C Moss - Head Teacher

Mrs B O'Driscoll - Foundation Governor (Chair)

Fr M Heslin - Foundation Governor

Mrs C Fitzgerald - Foundation Governor

Mr M Omoruyi (Parent) - Foundation Governor

Mr D Kinnane - Associate Governor

Miss S Hart - Staff Governor

Dr J Lee (Parent) - Foundation Governor

Vacant - Local Authority Governor

Mr R Goldsmith - Parent Governor

Mrs M Duckett - Foundation Governor (Vice Chair)

Mr J Price - Foundation Governor

Mrs R Weatherby - Associate Governor(Deputy Head Teacher)

Mrs S Durner-Docherty - Parent Governor

 

 

Name

Governor Status

Appointed by

Start date

End of term of office

FGB meeting attendance over last 12 months

 

Catherine Moss

 

Headteacher

 

Diocese/FGB

01 January 2002

Ex officio

 

6/6

 

Bernie O’Driscoll

 

Foundation Governor

Chair of Governors

 

Diocese

01 September 2014

31 August 2018

 

6/6

 

Maria Duckett

 

Foundation Governor

Vice Chair of Governors

 

Diocese

01 September 2015

31 August 2019

 

5/6

 

Father Matthew Heslin

 

Foundation Governor

 

Diocese

01 September 2014

Ex officio

 

0/6

 

Catherine Fitzgerald

 

Foundation Governor

 

Diocese

01 January 2014

31 August 2017

 

4/6

 

Maxwell Omoruyi

 

Foundation Governor

 

Diocese

01 September 2014

31 August 2018

 

5/6

 

Jack Price

 

Foundation Governor

 

Diocese

01 September 2016

31 August 2020

 

2/2

 

Janet Lee

 

Foundation Governor

 

Diocese

01 September 2014

31 August 2018

 

4/6

 

Dave Kinnane

 

Associate Governor

 

FGB

01 September 2014

31 August 2018

 

4/6

 

Sarah Durner-Docherty

 

Parent Governor

 

Parents

01 September 2014

31 August 2018

 

3/6

 

Robert Goldsmith

 

Parent Governor

 

Parents

09 November 2015

31 August 2019

 

5/6

 

Suzanne Hart

 

Staff Governor

 

Staff

01 September 2014

01 September 2018

 

5/6

 

Rebecca Weatherby

Associate Governor

(AHT/HT)

 

FGB

01 September 2014

31 August 2018

 

6/6

 

Michael Simpson

 

Associate Governor

 

FGB

01 September 2014

31 August 2018

 

1/6

 

 

 Governors- committees, responsibilities and links

 

Governor Register of Business and Pecuniary Interests: 2016-17 (v.1)

 

Name of Governor

Name of Business

Nature of Business

Nature of Interest

Date of Entry

Bernadette O’Driscoll

Abbotsfield School

Education

Employee

October 2016

Sarah Durner-Docherty

London Borough of Hillingdon

Local Authority

Employee

October 2016